Description
Package Contents
- M4 Remote
- M4-5A Receiver
- Wall mounted remote control holder
Radio Frequency RGBW remote colour controller.
The remote uses a radio frequency of 433.92 MHz, with a reach of up to 50m. Features include an on/off button, ‘W’ button for White control, colour wheel, brightness/speed buttons and a mode button for selecting effects: jumping, fading, cycling.
The colour controller operates on a low voltage 12~24V DC circuit, providing a PWM 4 channel output, ideal for controlling RGBW LEDs.
£38.88
£32.40excluding VAT
In stock
| Quantity | Discount | Per Item Price |
|---|---|---|
| 5-9 | 5% | £30.78 |
| 10-24 | 10% | £29.16 |
| 25-49 | 15% | £27.54 |
| 50-99 | 20% | £25.92 |
| 100+ | 25% | £24.30 |
| Weight | 0.2 kg |
|---|
| Working voltage | 3v (Battery CR2032) |
|---|---|
| Working Frequency | 433.92MHz |
| Remote Distance | 40-50m |
| Working Temp | -20℃~55℃ |
| Dimensions (mm) | 104L 60W 9H |
| Output per channel | 5A |
|---|---|
| Channels | 4 |
| Current | 4 x 5A, 20A MAX |
| Voltage | 12~24v |
| Max output power | 240W/480W(12V/24V) |
| Dimensions (mm) | 175L 44W 30H |
Denis Harding –
Well built and it works. Arrived quickly. I am annoyed however and reduced my rating as this review app will not let me leave a comment of _ 50 characters. Stupid.
Simon Howarth –
Very good colour wheel, client loved all the different color and shades. The mode button was not clear on what each mode was so a case of trial and error.