Description
Package Contents
- M4 Remote
- M4-3A Receiver
- Wall mounted remote control holder
Radio Frequency RGBW remote colour controller.
The remote uses a radio frequency of 433.92 MHz, with a reach of up to 50m. Features include an on/off button, ‘W’ button for White control, colour wheel, brightness/speed buttons and a mode button for selecting effects: jumping, fading, cycling.
The colour controller operates on a low voltage 12~24V DC circuit, providing a PWM 4 channel output, ideal for controlling RGBW LEDs.
£26.77
£22.31excluding VAT
In stock
| Quantity | Discount | Per Item Price |
|---|---|---|
| 5-9 | 5% | £21.19 |
| 10-24 | 10% | £20.08 |
| 25-49 | 15% | £18.96 |
| 50-99 | 20% | £17.85 |
| 100+ | 25% | £16.73 |
| Weight | 0.2 kg |
|---|
| Working voltage | 3v (Battery CR2032) |
|---|---|
| Working Frequency | 433.92MHz |
| Remote Distance | 40-50m |
| Working Temp | -20℃~55℃ |
| Dimensions (mm) | 104L 60W 9H |
| Output per channel | 3A |
|---|---|
| Channels | 4 |
| Current | 4 x 3A, 12A MAX |
| Voltage | 12~24v |
| Max output power | 144W/288W(12V/24V) |
| Dimensions (mm) | 125L 33W 20H |
Denis Whittaker –
This package provided me with a simple and inexpensive way to control a 4m length of RGBW LED strip lighting in my conservatory. The remote control receiver can be placed discretely out of sight and is easily wired in between the LED strip and the 12v output terminals of the transformer (purchased separately). The wireless, hand held controller is ready to go and offers an amazing number of lighting options which are a delight to the eye. At slightly under £35 the kit is also a delight to the pocke! From my point of view this is an excellent product, recommended and supplied to me by an excellent company.