Description
Package Contents
- T3-CV Receiver
Wireless zone receiver for low voltage circuits. Designed for use with T1, T2 and T3 series controllers. With 3 output channels, this unit is ideal for controlling single colour, bi-colour or RGB LED Strip.
The receiver requires a low voltage input. It receives an RF control signal from a T1/2/3 controller in order to supply the correct dimming output across 3 channels. The input and output is via screw terminals on the sides of the unit.
The receiver operates on a low voltage 5~24V DC circuit, providing a PWM output, ideal for dimming LEDs.
£43.49
£36.24excluding VAT
In stock
T3-CV Receiver
| Input signal | 2.4GHz RF |
|---|---|
| Compatible remote control | T1,T2,T2M,T3,T3M,T3X |
| Voltage | 5V~24V DC |
| Output | Constant Voltage |
| Channels | 3 |
| Current | 6A ×3CH Max 18A |
| Max output power | 90W/216W/432W(5V/12V/24V) |
| Dimensions (mm) | 175L 44W 30H |
| Weight | 0.2 kg |
|---|
Reviews
There are no reviews yet.