Additional information
| Weight | 0.2 kg |
|---|
Wireless zone receiver for low voltage circuits. With 4 output channels, this unit is ideal for controlling RGBW, RGB or single colour LED Strip.
The receiver requires a low voltage input. It receives an RF control signal from a suitable controller in order to supply the correct dimming output across 4 channels. The input and output is via screw terminals on the sides of the unit.
The receiver operates on a low voltage 5~24V DC circuit, providing a PWM output, ideal for dimming LED’s.
Original price was: £54.14.£45.84Current price is: £45.84.
Original price was: £45.12.£38.20Current price is: £38.20.excluding VAT
In stock
| Input signal | 2.4GHz RF |
|---|---|
| Voltage | 5V~24V DC |
| Output | Constant Voltage |
| Channels | 4 |
| Current | 5A ×4CH Max 20A |
| Max output power | 100W/240W/480W(5V/12V/24V) |
| Dimensions (mm) | 175L 44W 30H |
Reviews
There are no reviews yet.